V Liceum Ogólnokształcące w Koszalinie

Konkursy do V Liceum Ogólnokształcącego

„Z głową w gwiazdach”

30 stycznia w naszej szkole odbyło się wyjątkowe spotkanie z pasjonatem i fotografem nocnego nieba, popularyzatorem astronomii, dziennikarzem naukowym, twórcą największego w Polsce astronomicznego fanpage’a „Z głową w gwiazdach” na Facebooku – Karolem Wójcickim.

Człowiek ten przemierza świat w pogoni za zaćmieniami Słońca, a dwa miesiące w roku spędza za kołem podbiegunowym, polując na zorze polarne. Jednocześnie z przydomowego obserwatorium astronomicznego przybliża Wszechświat setkom tysięcy ludzi śledzących go w sieci.

Z zarażania swoją astronomiczną pasją uczynił sposób na życie. Zorganizował jedne z największych na świecie wspólnych obserwacji nocnego nieba oraz wiele innych imprez popularnonaukowych. Karol Wójcicki jest częstym gościem programów telewizyjnych i radiowych.

Prowadził programy popularnonaukowe na antenie między innymi Discovery Science i w kanałach TVN. Na przestrzeni lat współpracował z licznymi planetariami i centrami nauki w całej Polsce. Obecnie odkrywa przed innymi piękno wyjątkowych zjawisk astronomicznych na całym świecie w ramach wypraw popularnonaukowych One Small Step.

Młodzież naszego liceum miała to szczęście, że Laureat nagrody Popularyzator Nauki 2015 przyznawanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polską Agencję Prasową zawitał do „Lema”.

Skip to content