Połczyńskie Piwo dla członków Szkolnego Klubu Wolontariatu
„Weekend Cudów Szlachetnej Paczki 2023”
,,Tylko wtedy, gdy oddajesz, dajesz prawdziwie”
Małe rzeczy z wielką czyń miłością
My dla Hospicjum im. Św. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie!
Rok szkolny 2021/2022
„Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną”
„Pola nadziei”
W sobotę i niedzielę (9 i 10 kwietnia) można było spotkać naszych wolontariuszy kwestujących w galerii Emka na rzecz Hospicjum im. św. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie. Każdy datek na ten szczytny cel nagradzano żonkilem- kwiatem symbolizującym kruchość naszego życia. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym wolontariuszom i darczyńcom.
„Zbieramy i wysyłamy”
W poniedziałek rozpoczęliśmy zbiórkę dla Ivano-Frankivska, a już dzisiaj przekazaliśmy pierwszą część zabranych rzeczy. Dziękujemy uczniom, ich rodzicom oraz wszystkim życzliwym osobom, które wsparły naszą akcję. To jednak nie koniec zbiórki. Zbieramy nadal i czekamy na kolejne dowody Waszej życzliwości i wsparcia mieszkańców Ukrainy.
„Paczuszka dla maluszka”
Od początku adwentu – czyli od końca listopada trwała na terenie naszej szkoły zbiórka produktów dla niemowląt, pod wdzięczną nazwą „Paczuszka dla maluszka”. Każdy kto tylko chciał, mógł przynieść do szkoły i położyć pod eco – choinką swój dar, a były to głównie artykuły higieniczne dla małych dzieci.
W piątek 17.12.2021 wolontariuszki z naszej szkoły pod opieką p. Emilii Raczyńskiej wyruszyły z uzbieranymi darami, aby przekazać je mamom ich dzieciom z Domu Samotnej Matki „Dar Życia” w Koszalinie. Kiedy przybyliśmy na miejsce, zostaliśmy bardzo miło przywitane przez s. Barbarę – kierowniczkę DSM, która krótko opowiedziała nam o działalności i misji tego domu.
Dziękuję wszystkim zaangażowanym w tę akcję.
„Światełko pamięci”
Dnia 3 listopada 2021 roku wolontariusze naszego liceum w imieniu całej społeczności szkolnej, uczcili pamięć zmarłych nauczycieli pracujących w naszej szkole, zapalając znicze na ich grobach. W ramach akcji „Światełko pamięci” znicze zapalono także na opuszczonych i zaniedbanych grobach znajdujących się na koszalińskim cmentarzu
Wolontariusze z V LO pomagają Hospicjum
Piękną słoneczną pogodą przywitał nas w tym roku Dzień Wszystkich Świętych – 1 listopada. Był to nie tylko dzień wspominania naszych zmarłych z nadzieją, że cieszą się już przebywaniem z Bogiem w niebie, ale także okazja do włączenia się w akcję charytatywną. W tym roku 12 wolontariuszy z V LO wzięło udział w akcji zbiórki pieniędzy do puszek na rzecz Hospicjum im. św. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie. Konkretnym celem tegorocznej zbiórki był zakup aparatów tlenowych dla podopiecznych Hospicjum. Żywe zainteresowanie zbiórką i możliwością działania na rzecz potrzebujących świadczy o wielkiej wrażliwości i otwarciu na drugiego człowieka naszych uczniów. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w tegoroczną zbiórkę, niebawem przekonamy się, po przeliczeniu pieniążków przez pracowników Hospicjum, ile udało się nam uzbierać.
Emilia Raczyńska
„Leśny Zakątek”
Dnia 25 października 2021 przedstawiciele Szkolnego Klubu Wolontariatu wzięli udział w finale akcji dla bezdomnych zwierząt. Przez cały miesiąc w V LO trwała zbiórka karmy, kocyków i przysmaków dla podopiecznych koszalińskiego schroniska „Leśny Zakątek”. Dzięki chęci pomocy uczniów oraz zaangażowaniu Wolontariuszy, dary trafiły do zwierząt w potrzebie. Serdecznie dziękujemy za udział w akcji!
„Pola Nadziei”
Dnia 4 października 2021 członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu przyłączyli się do kampanii charytatywnej „Pola Nadziei” organizowanej przez koszalińskie Hospicjum im. św. Maksymiliana Kolbego. Dzięki zaangażowaniu Wolontariuszy udało się w tym roku posadzić 20 żonkili, które wiosną zostaną wykorzystane podczas akcji „Żonkil”. Jej celem jest zbiórka funduszy na rzecz podopiecznych hospicjów, a także zwrócenie uwagi ideę opieki hospicyjnej. Działania Szkolnego Klubu Wolontariatu kolejny już raz utwierdzają w przekonaniu, jak wielu wrażliwych i pomocnych Wolontariuszy jest wśród nas!
Rok szkolny 2018/2019
„Jak zostać wolontariuszem?” – Szkolenie wolontariuszy
13 marca 2019 r. wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariusza uczestniczyli w szkoleniu pt. „Jak zostać wolontariuszem?”. Po raz kolejny współpracowaliśmy z Koszalińskim Centrum Wolontariatu. Tego dnia naszą szkołę odwiedziły Panie Zofia Hafke oraz Sylwia Langner – Głuszek, które poprowadziły ciekawe zajęcia dla grupy 24 wolontariuszy z klas trzecich gimnazjum oraz pierwszych i drugich liceum. Wolontariusze aktywnie uczestniczyli w zajęciach, wzorowo rozwiązywali zadania. Ich praca i zaangażowanie zostało uwiecznione na zdjęciach.
Organizator p. Paulina Krasowska
Zbiórka książek zakończona !!!
Dzięki Wam biblioteczka Przyjaznego Szpitala w Połczynie Zdroju wzbogaci się aż o 135 publikacji dla dzieci, młodzieży i dorosłych! Dziękujemy wszystkim osobom biorącym udział w akcji.
Opiekun Szkolnego Klubu Wolontariusza Paulina Krasowska
VIII Gala Wolontariatu
5 grudnia 2018r. Szkolny Klub Wolontariusza otrzymał podziękowanie za ubiegłoroczną pracę na rzecz Koszalińskiego Centrum Wolontariatu oraz Hospicjum im. Św. Maksymiliana Kolbego. Na uroczystej Gali Wolontariatu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie obecne były wyróżniające się wolontariuszki Magdalena Górna z klasy 2b oraz Magdalena Krukowska i Oliwia Hryniewicz z klasy 3i.
Opiekun: p. Paulina Krasowska
„Dar Serca”
1 listopada wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariusza wzięli udział w akcji „Dar Serca”. 18 uczniów naszej szkoły kwestowało na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie na rzecz koszalińskiego Hospicjum im. Św. Maksymiliana Kolbego.
Dzień Wolontariusza
25 października odbył się już po raz trzeci w naszej szkole Dzień Wolontariusza. Obchody składały się z dwóch części: części oficjalnej, której kluczowym elementem były prelekcje wygłoszone przez zaproszonych gości, a także z części wystawowej, kiedy to zaproszone organizacje wolontariackie prezentowały młodzieży swoją działalność.
W tym roku uczniowie naszej szkoły mieli możliwość wysłuchania dwóch prelekcji. Jako pierwsza zabrała głos Pani Zofia Hafke z Koszalińskiego Centrum Wolontariatu, która wygłosiła wykład pt. „Barwy wolontariatu” o różnych formach i możliwościach włączania się w pracę na rzecz drugiego człowieka. Drugim prelegentem był Pan Krzysztof Beznar Koordynator Greenpeace Koszalin, który przybliżył uczniom organizację Greenpeace oraz w ciekawy sposób opowiadał o jej działalności, ukazując obszary, w które czynnie zaangażowani są aktywiści Greenpeace, często narażający swoje życie i bezpieczeństwo dla dobra przyrody i całego świata. Pierwszą część uroczystości uświetniły również występy uczniów naszej szkoły. Julia Wolny, uczennica klasy 3gB, wprowadziła nas swoim śpiewem w chwilę zadumy, a uczniowie klasy Ip wraz z wychowawczynią Panią Marzeną Ercolani uwidocznili w przygotowanym występie problemy, z jakimi borykają się mieszkańcy Afryki.
W części drugiej uczniowie mieli możliwość dowiedzieć się od zaproszonych organizacji, w jaki sposób nieść pomoc potrzebującym. W tym roku zaproszenie przyjęły następujące organizacje: Caritas, Dom Samotnej Matki „Dar Życia”, Hospicjum im. Św. Maksymiliana Kolbego, Fundacja „Zdążyć z Miłością” oraz Polski Czerwony Krzyż reprezentowany przez Szkolny Klub PCK. Przez dwie godziny uczniowie mogli poszerzyć swoją wiedzę w kwestiach wolontariatu oraz podszkolić się w udzielaniu pierwszej pomocy, której instruktarzu udzielał Szkolny Klub PCK. W tej części wolontariuszki ze Szkolnego Klubu Wolontariusza prowadziły również kawiarenkę, gdzie można było skosztować za drobną opłatą uczniowskich wypieków. Dochód ze sprzedaży ciast zostanie przeznaczony na akcję Szlachetna Paczka, którą Szkolny Klub Wolontariusza zamierza kontynuować również w tym roku.
Jak zapowiadało motto tegorocznego przedsięwzięcia, na twarzach wolontariuszy można było zobaczyć radość z wykonywanej pracy, którą starali się zarazić zarówno gości, jak i odwiedzających.
Opiekun: Pani Paulina Krasowska
Akcja „Żonkil”
Dnia 12 października 2018 roku przedstawicielki Szkolnego Klubu Wolontariusza włączyły się w akcję sadzenia żonkili w ramach kampanii „Pola Nadziei”, której celem jest promowanie idei wolontariatu oraz niesienie bezinteresownej pomocy podopiecznym koszalińskiego hospicjum. Wolontariusze Zespołu Szkół nr 2 po raz kolejny współpracowali z Hospicjum im. św. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie. Na terenie szkoły zostało posadzonych 50 żonkili. Ta angażująca młodzież inicjatywa pozwoliła uczniom zrozumieć organizację pracy, jaką trzeba wykonać, żeby przeprowadzić akcję „Żonkil”,
Rok szkolny 2017/2018
Dni Koszalina
Podczas Dni Koszalina 30 wolontariuszy z naszej szkoły wzięło udział w akcji na rzecz pozyskiwania potencjalnych dawców szpiku kostnego dla ucznia Elektronika Filipa Gonciarka oraz innych.
Wolontariusze naszej szkoły najpierw uczestniczyli w szkoleniu prowadzonym przez przedstawiciela DKMS dnia 23 maja a następnie spisywali chętnych dawców szpiku. Rozdawaliśmy również ulotki zachęcając mieszkańców naszego miasta do udziału w akcji. Wielu z naszych uczniów nie będąc osobami pełnoletnimi nie może zostać dawcom szpiku ale może pomóc właśnie będąc wolontariuszem.
opiekun Monika Bryła
POMAGAMY HOSPICJUM
Dnia 25 marca nasi wolontariusze podczas przygotowanego przez Szkolny Teatr „Na bosaka” oraz zespół wokalny „Na szpilkach” kwestowali w CK 105 na rzecz Zachodniopomorskiego Hospicjum Dzieci i Dorosłych. Podczas całej akcji zebraliśmy 1733,10 zł.
TAK POMAGAM!
W dniach 9-10 marca nasi wolontariusze pod opieką kl. Jana oraz panie Monik Bryła uczestniczyli w przedświątecznej zbiórce żywności. Młodzież już tradycyjnie wzięła udział w tej akcji organizowanej przez Caritas na rzecz najuboższych mieszkańców Koszalina.
WOLONTARIAT POKOJU I MIŁOŚCI DLA BETLEJEM, a precyzując dla Palestyny.
W piątek wróciliśmy do Polski po dwutygodniowym pobycie w ziemi Jezusa, gdzie pracowaliśmy i poznawaliśmy codzienne życie Palestyńczyków. Najpierw praca na rzecz Domu Pokoju w Betlejem, w którym przebywa 25 wychowanków Siostry Szczepany, następnie ośrodek dla 30. niepełnosprawnych dzieci pod opieka cudownych Sióstr Zwiastowania z Argentyny. Kolejne dni otwierały nas na młodzież i ich rodziny, które swoją wiarą, radością zbudowały między nami most przyjaźni. Bardzo dziękujemy im za świadectwo żywej wiary w Jezusa pośród ich niełatwego życia, ich opowieści o wątpliwej przyszłości życia w okupowanej Palestynie. Mieliśmy również okazję spotkania oraz poznania odwagi dwóch Sióstr, córek o. Pio mieszkających naprzeciwko meczetu, a które codziennie modlą się o pokój na bliskim wschodzie. I jeszcze wiele innych wydarzeń i spotkań z ludźmi z Ziemi Świętej. Podążaliśmy śladami Jezusa. Był to czas w którym każdy z nas nauczył się wiele, doświadczył i przeżył.
Za wszystko, a przede wszystkim za sfinansowanie projektu dziękujemy CARITAS POLSKA.
„Pomagam… TAK!”
W dniach 8-9 grudnia 2017 roku miała miejsce świąteczna zbiórka żywności dla najbardziej potrzebujących. Do akcji włączyli się wolontariusze z Zespołu Szkół nr 2 w Koszalinie pod przewodnictwem Pani Moniki Bryły.
Dzięki ich zaangażowaniu udało się uzbierać potrzebne jedzenie, które pozwoli najuboższym ludziom spędzić radośnie i spokojnie nadchodzące święta Bożego Narodzenia.
„Pusta Choinka”
Święta Bożego Narodzenia to czas, który spędzamy z rodziną, dzielimy się radości i obdarowujemy drobnymi upominkami na znak, że jesteśmy dla siebie ważni. Jednak nie każdy ma szanse dostać jakiś prezent. Akcja Pusta Choinka została stworzona z myślą o tych najuboższych dzieciach, których marzeniem jest dostać zwykłą ciepłą kurtę lub buty. W tym roku do akcji postanowiło się włączyć 20 wolontariuszy z Zespołu Szkół nr 2 wraz koordynatorem Panią Moniką Bryła, którzy 9 grudnia stanęli gotowi do działania w koszalińskim Centrum Handlowym- Atrium.
Część uczniów, zajęła się rozdawaniem ulotek, inni malowali twarze dzieci lub pomagali w przeprowadzaniu konkursów, a kilka wolontariuszek rejestrowało składane przez ludzi podarunki. Akcji towarzyszyły występy utalentowanych dzieci i młodzieży, również naszych uczniów, uroczystość uświetnił występ naszej utalentowanej koleżanki Aleksandry Januszewskiej, który przyciągnął liczną widownie. Wielkie zaangażowanie i kilku godzinna praca zaowocowała spełnionymi marzeniami ponad 180 dzieci.
„Gala Wolontariatu”
Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza w dniu 5 grudnia 2017 r. w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej odbyła się Gala Wolontariatu zorganizowana przez Koszalińskie Centrum Wolontariatu oraz Hospicjum im. Św. Maksymiliana Kolbe. Wzięły w niej udział cztery reprezentantki szkolnego Klubu Wolontariuszy w Zespole Szkół nr 2 wraz z koordynatorem Panią Moniką Bryłą.
Wolontariuszki otrzymały gratulacje oraz podziękowania, na ręce Pani Moniki Bryła zostało złożone pisemne podziękowanie za ciężką pracą, jaką uczniowie oraz koordynatorzy wkładają w działania na rzecz potrzebujących.
Całą uroczystość przyświecał piękny koncert gitarowy w wykonaniu młodej solistki.
„Być dobrym, jak chleb”
Działalność Szkolnego Koła Caritas w naszej szkole została pięknie doceniona, otrzymaliśmy podziękowanie od ks. Tomasza Rody, Dyrektora Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.
SIŁA JEST W NAS
Na zaproszenie dyrektora Caritas Diecezji Koszalińsko – Kołobrzeskiej, dnia 18 listopada wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariusza w ZS nr 2 w Koszalinie wraz z opiekunką panią Moniką Bryła szkolili młodych wolontariuszy ze Szkolnych Kół Caritas.
Warsztat dla 164 uczniów szkół podstawowych z diecezji, jaki poprowadzili uczniowie oraz pracę w grupach miała na celu przybliżenie idei i charakteru bycia wolontariuszem. To była pracowita sobota pełna nowych doświadczeń i nabywania ciekawych umiejętności. Hasłem przewodnim szkolenia było – SIŁA JEST W NAS.
„Kim jest wolontariusz?”
W dniu 15.11.17r. odbyło się szkolenie wolontariuszy dla Wolontariuszy Szkolnego Klubu Wolontariatu, pod hasłem „Kim jest wolontariusz?”, przeprowadzone przez Panią Monikę Bryła w budynku Caritas. Wzięło w nim udział ponad 30 wolontariuszy z Zespołu Szkół nr 2 w Koszalinie. Uczniowie mieli okazję bliżej się zintegrować oraz zrozumieć, jaką rolę pełnią będąc wolontariuszami. Szkolenie miało na celu poznanie przepisów prawa dotyczących bycia wolontariuszem, wspólnego stworzenia regulaminu Szkolnego Klubu Wolontariusza, oraz zaplanowanie pracy klubu na najbliższe miesiące.
„Kwesta na rzecz Hospicjum im. Św. Maksymiliana Kolbe”
1 listopada w dzień Wszystkich Świętych na koszalińskim cmentarzu miała miejsce kwesta na rzecz Hospicjum im. Św. Maksymiliana Kolbe. 40 wolontariuszy z naszej szkoły, pod przewodnictwem Pani Moniki Bryła, dzielnie uczestniczyło w akcji już od godziny 8:00 do godz. 17.30. Dzięki ich zaangażowaniu i pracy udało się uzbierać sporą sumę pieniędzy, która pomoże w utrzymaniu i zapewnieniu odpowiednich warunków pacjentom Hospicjum.
„Dzień Wolontariusza”
30.10.2017 r. w Zespole Szkół nr 2 im. Stanisława Lema w Koszalinie odbył się Dzień Wolontariusza. Obchody Dnia Wolontariusza składały się z dwóch części. W godzinach 9:30 – 10:30 w auli miała miejsce prelekcja. Uroczystość zaszczycił swoją obecnością oraz przemówieniem Pan Piotr Benedykt Zientarski Senator Rzeczypospolitej Polskiej. Podczas uroczystości został również wręczony tytuł „Przyjaciela Szkoły”, który będzie odtąd dumnie nosił Ksiądz Tomasz Roda – Dyrektor Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.
Czterem uczniom V Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół nr 2 im. Stanisława Lema w Koszalinie zostały przyznane wyróżnienia za szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz innych.
W czasie pierwszej części prelekcję na temat „Czy wolontariat jest potrzebny?”, wygłosiła przez Pani Dorota Nalepka – koordynatora projektu Szlachetna Paczka oraz Pani Teresa Krysztofiak – Koordynator Wolontariatu Hospicjum im. św. Maksymiliana Kolbego.
Druga część tego święta rozpoczęła się na sali gimnastycznej i trwała od 10:30-13:30. W tym czasie można było osobiście spotkać się z zaproszonymi organizacjami, takimi jak Dom Miłosierdzia Bożego, Polski Czerwony Krzyż, Hospicjum im. św. Maksymiliana Kolbego, Caritas, Zachodniopomorskie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych, Greenpeace, Fundacja Marzenie Zwierzaków.
Kolejną przyjemną atrakcją była możliwość zakupienia ciasta w kawiarence, z której uzbierane pieniądze zostaną przekazane na rzecz Szlachetnej Paczki.
Dzień Wolontariusza okazał się nie tylko świetną okazją dla organizacji do zaprezentowania się aktywnej młodzieży, ale też możliwością rozbudowania współpracy między wolontariuszami z Koła Wolontariatu w Zespole Szkół nr 2 oraz zaangażowania Szkolnej Kompani, bez której nie udałoby się tak płynnie przeprowadzić całej akcji.
Podziękowania dla Pani Moniki Bryły za udział w zbiórce żywności „Podziel się Dobrym Posiłkiem”
„XVII Dzień Papieski”
W dniu 09.10.2017 r. wolontariuszki z V Liceum Ogólnokształcącego w Koszalinie, pod przewodnictwem Pani Moniki Bryły, przeprowadziły coroczną sprzedaż kremówek z okazji XVII Dnia Papieskiego, przed Katedrą w Koszalinie.
Dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczennic udało się sprzedać ok. 1200 kawałków ciast .
Uczniowie przygotowali również spektakl słowno-muzyczny o Janie Pawle II, który można było obejrzeć o godz. 19.00 w kościele.
„Podziel się dobrym posiłkiem!”
W dniu 29-30.09.17 r. na terenie Koszalina została przeprowadzona zbiórka żywności dla potrzebujących dzieci pod hasłem „Podziel się dobrym posiłkiem!”. Zbiórka była zorganizowana w Polo Markecie i Biedronce.
Do akcji włączyli się uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego w Koszalinie oraz Gimnazjum nr 4 pod przewodnictwem Pani Moniki Bryły. Łącznie w zbiórce uczestniczyło 27 wolontariuszy z ZS nr 2 w Koszalinie, którzy pełnili swoje dyżury w piątek od godziny 15:00 do 18:00 oraz w sobotę od godziny 10:00 do 18:00.
Dzięki ich zaangażowaniu oraz ofiarności mieszkańców Koszalina, dzieci będą miały zorganizowane posiłki.
Rok szkolny 2016/2017
8 i 9 kwietnia odbyła się akcja „pola Nadziei”, kwesta na rzecz chorych z koszalińskiego hospicjum. Jak co roku, Nasi Wolontariusze wraz z p. Żanetą Kwapisz oraz p. Luizą Bajon aktywnie włączyli się w zbiórkę. Dziękujemy za każdy dar serca dobro zawsze powraca .
W dniach 24 – 26 marca 2017 r. Nasi wolontariusze kwestowali w sklepie TESCO w Koszalinie na rzecz PCK. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc dzieciom, którymi opiekuje się Koszaliński Oddział PCK.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza w dniu 7 grudnia 2016 r. w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie odbyła się GALA WOLONTARIATU zorganizowana przez Koszalińskie Centrum Wolontariatu.
Urocze reprezentantki z Naszego Szkolnego Klubu Wolontariusza wraz z opiekunem p. Żanetą Kwapisz otrzymały podziękowania dla Szkoły za zaangażowanie i poświęcenie.
To dla Nas ogromne wyróżnienie.
Rok szkolny 2015/2016
Jak co roku, w grudniu, Nasi wolontariusze zbierali żywność w koszalińskich sklepach w ramach „Świątecznej Zbiórki Żywności”.
Zebrane produkty trafiły do magazynu Banku Żywności w Nowych Bielicach, skąd zostały przekazane dla najbardziej potrzebujących osób z naszego regionu. Uczniowie ze Szkolnego Klubu Wolontariusza otrzymali dyplomy
***
12 grudnia 30 Wolontariuszy z naszej szkoły wzięło udział w przedświątecznej zbiórce żywności w sieciach sklepów w Koszalinie. Od wczesnych godzin porannych do wieczora zbierali żywność, która zostanie podarowana najuboższym mieszkańcom miasta.
„Marsz życzliwości”
21 listopada 2015 r. członkowie Szkolnego Klubu Wolontariusza uczestniczyli wraz z innymi wolontariuszami z Centrum Wolontariatu Koszalin w „Marszu Życzliwości” z okazji Międzynarodowego Dnia Życzliwości.
Przecież, jak powiedział Antoine Marie Roger de Saint-Exupéry: „Czy nie lepiej byłoby zamiast tępić zło, szerzyć dobro”?.
„Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”
„Tyle marzeń jest na świecie… Czy się spełnią?
Trzeba wierzyć…Bo od Ciebie tak naprawdę, bo od Ciebie to zależy…” (E. Dados)
Po raz kolejny w ubiegłą niedzielę uczniowie szkół powiatu koszalińskiego pod przyłączyli się do akcji „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”. Uczniowie Gimnazjum nr 4 oraz V LO w Koszalinie wraz z opiekunami oraz wolontariuszami przyłączyli się do zbiórki żywności w koszalińskich sklepach. Żywność była zbierana dla osób potrzebujących, dla rodzin wielodzietnych i niepełnych z powiatu koszalińskiego. Wszystkim osobom, które wsparły akcję – dziękujemy!
Już po raz kolejny Nasze Szkolne Koło Wolontariusza uzyskało wyróżnienie podczas corocznej uroczystej Gali Wolontariatu.
Jesteśmy z tego powodu niesamowicie dumni
Pamiętać trzeba, że nie byłoby sukcesu, gdyby nie ogromne zaangażowanie i przepełnione empatią serca Naszych Wolontariuszy – uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Koszalinie im. Stanisława Lema.
Serdecznie Wam dziękujemy i gratulujemy 🙂 oby tak dalej … a świat na pewno będzie piękniejszy 🙂
Działania w roku szkolnym 2014/2015
Zbiórka karmy na rzecz koszalińskiego schroniska
Jak co roku cała Nasza szkolna społeczność aktywnie zaangażowała się w zbiórkę karmy na rzecz koszalińskiego schroniska. Odzew ze strony uczniów był ogromny!!! Udało się zebrać prawie 30 kg mokrej i suchej karmy. Najwięcej zebrała klasa 3 b – prawie 17 kg!!! Kolejną klasą, która z wielkim sercem włączyła się w zbiórkę była klasa 2 G A, która zebrała prawie 14 kg. Do akcji przyłączyły się również klasy: 1 G B, 1 G D, 3 G a, 3 G D, 1 H, 2 B, 2 H i 3 H. Serdecznie wszystkim dziękujemy za okazaną pomoc:) Na pewno dzięki Wam Nasze koszalińskie pupile będą bardziej radosne, a przynajmniej najedzone;)
Tuż przed świętami Wielkanocnymi w Naszej szkole odbyło się szkolenie w ramach realizacji projektu „Wyjdź z domu i zostań wolontariuszem”.
W warsztatach uczestniczyło 19 osób, a poprowadziła je p. Sylwia Langner-Głuszek. Reprezentanci Naszej szkoły w przyjaznej atmosferze dzielnie, zespołowo, w pocie czoła wykonywali wszystkie kreatywne działania. Owocem ich ciężkiej, ale za to bardzo pouczającej pracy było stworzenie oryginalnego hasła: „Wolontariat fajna sprawa – jest ryzyko – jest zabawa ;)”. Gratulujemy!!! Jesteśmy z Was dumni 🙂
Szczegóły znajdziecie tutaj: ZOBACZ
***
Dnia 7 kwietnia 2013 roku odbyła się Ogólnopolska Akcja „Pola nadziei”, podczas której kwestujemy na rzecz Hospicjów. Charakterystycznym elementem jest żółty żonkil, który otrzymuje każdy, kto udzielił nawet najdrobniejszej ofiary na ten cel. Nie mogło i nas tam zabraknąć – Szkolne Koło Caritas 🙂
***
Akcja PUSTA CHOINKA
W koszalińskiej galerii „Atrium” w sobotę 15 grudnia 2012 roku odbyła się druga edycja akcji „Pusta choinka”, organizowanej przez Caritas Diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej oraz Radio Koszalin. Dzięki niej 210 dzieci (wytypowanych przez pedagogów szkolnych z koszalińskich podstawówek) otrzyma w dzień Wigilii świąteczne paczki. Do Akcji włączyło się wielu koszalińskich samorządowców, biskup Edward Dajczak oraz wolontariusze (ponad 250 osób), w tym m.in. Szkolne Koło Caritas, działające w naszej szkole, wraz z opiekunem Panią Renatą Czerniawską. Nasze zadanie polegało na tym, aby zachęcić, jak najwięcej osób, do wzięcia udziału w Akcji. Już pierwszego dnia zostało zrobionych 120 paczek, reszta została podzielona: 60 trafiło do parafii św. Kaziemierza w Koszalinie, 15 do Oddziału Caritas, a pozostałe 15 zostanie zrobionych w naszej szkole: przez uczniów, nauczycieli oraz Panią Dyrektor. Wolontariusze, którzy wzięli udział w Akcji: 1. Izabela Pawłowska – kl. I h 2. Adrianna Sobczuk – kl. I h 3. Karolina Mydlak – kl. I h 4. Jakub Statkiewicz – kl. I h 5. Klaudia Druciarek – kl. I h 6. Karolina Ziołek – kl. I h 7. Karolina Zalewska – kl. I h 8. Magdalena Stępień – kl. I h 9. Dawid Stawski – kl. I h 10. Patryk Borowski – kl. I h 11. Szymon Majchrzak – kl. I p 12. Katarzyna Bakalarz – kl. I p 13. Daria Gilewska – kl. I p 14. Marcela Lewandowska – kl. I d 15. Pamela Cebo – kl. II i 16. Kinga Nastula – kl. II i 17. Katarzyna Solipiwko – kl. II i 18. Angelika Pasiecka – kl. II i 19. Marta Kurz – kl. II i 20. Sara Opalińska – kl. II i 21. Dominik Sobieraj – kl. II i 22. Filip Kułakowski – kl. II i 23. Patrycja Kołodziejczak – kl. II i 24. Mateusz Bajek – kl. I d Bardzo Wam dziękujemy za poświęcony czas i ręce gotowe do pracy 🙂
9 grudnia 2012 wzięliśmy udział w Akcji „Wigilijne Dzieło Pomocy” przy parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP (katedra) w Koszalinie. Zaczęliśmy Mszą Świętą o 8.30, po czym sprzedawaliśmy świece Caritas, z których dochód przeznaczony zostanie na posiłki dla ubogich dzieci. Pogoda była mroźna, ale nasze serca gorące, gotowe do niesienia pomocy 🙂 Osoby biorące udział w Akcji: 1. Pamela Cebo – kl. II i 2. Anna Śliwińska – kl. II im 3. Klaudia Druciarek – kl. I h 4. Statkiewicz Jakub – kl. I h 5. Karolina Zalewska 6. Karolina Ziołek 7. Karolina Mydlak 8. Izabela Pawłowska 9. Patryk Borowski 10. Dawid Stawski 11. Adrianna Sobczuk 12. Magdalena Stępień
„Więcej soli – bądź świadkiem”
W dniach 9-10 listopada 2012 roku odbyły się w Kołobrzegu warsztaty dla członków Szkolnych Kół Caritas diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Tematem tegorocznego spotkania było: „Więcej soli – bądź świadkiem”. Na warsztaty przyjechało ponad 50 uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Z naszej szkoły udział wzięły dwie uczennice z klasy II i – Pamela Cebo oraz Kinga Nastula wraz z opiekunem SKC – Renatą Czerniawską. Poza pogodnym wieczorem, wspólną integracją oraz zabawą, na uczniów czekały niespodzianki. Na warsztaty przyjechali goście – Pani Katarzyna Kużel z Radia Koszalin oraz ks. Krzysztof Witwicki z „Dobrych Mediów”, którzy poprowadzili warsztaty medialne.
11 grudnia 2011 w Galerii Atrium obyła się Akcja „Pusta choinka”, organizowana przez Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, objęta patronatem Prezydenta Miasta Koszalina.
Z koszalińskich Szkół Podstawowych zostało wybranych ok. 200 dzieci, dla których najprawdopodobniej choinka pozostanie w tym roku pusta. Każdy kto chciał mógł kupić prezent dla konkretnego dziecka, którego imię było zapisane na choinkowych ozdobach.
Tak przygotowane paczki w dniu Wigilii zostaną zaniesione do domów tych dzieci.
Młodzież ze Szkolnego Koła Caritas działającego przy V Liceum Ogólnokształcącym (opiekun Renata Czerniawska) wzięła w tym przedsięwzięciu udział, zachęcając ludzi dobrej woli do niesienia pomocy dzieciom. Koło Caritas jest szczególnie ukierunkowane na niesienie miłości tam, gdzie jej nie ma, dlatego dzięki takim akcjom uczymy się wrażliwości na drugiego człowieka, co jest głównym celem wolontariatu.
Osoby, które wzięły udział:
- Pamela Cebo kl. I i
- Kinga Nastula kl. I i
- Marta Kurz kl. I i
- Sara Opalińska kl. I i
- Angelika Pasiecka kl. I i
- Dominik Sobieraj kl. I i
- Anna Śliwińska kl. I im
- Pamela Szawuła kl. I im
- Damian Liwara kl. II i
- Eryk Dmoch kl. II bm
- Natalia Antonik kl. II bm
Szkolne Koło Caritas – warsztaty
W dniach od 4 do 5 listopada 2011 roku uczestniczyłyśmy wraz z p. Renatą Czerniawską w warsztatach dla Szkolnych Kół Caritas, które odbywały się w Podczelu. Pierwszego dnia, opiekun wszystkich SKC ? ks. Norbert, wprowadził nas w temat warsztatów, ukazał jak ważna i niezbędna jest pomoc potrzebującym. Pokazał kilka filmów, obrazując ogrom ludzkich potrzeb. Wieczorem były zabawy integracyjne, w których aktywnie uczestniczyłyśmy, świetnie się bawiąc. Kolejnego dnia otrzymaliśmy odpowiedź, gdzie możemy się zaangażować, w jakie formy pomocy wejść, by nieść innym miłość (Caritas). Wróciliśmy usatysfakcjonowane, z pełnym zapałem i nowymi pomysłami.
Szkolne Koło Caritas – pomoc głodującym zwierzętom
W połowie grudnia w naszej szkole odbyła się zbiórka żywności dla zwierząt z koszalińskiego schroniska. Grupa młodzieży, pod opieką pani Renaty Czerniawskiej, zwróciła uwagę na problem głodujących zwierząt. Odzew ze strony uczniów był duży, z czego jesteśmy dumni. Udało się nam zebrać około 20 puszek i 40 kg suchej karmy. Po przerwie świątecznej dary zostały przekazane w ręce Dyrekcji schroniska.
Mamy nadzieję, że także w przyszłym roku uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 na Jedności nie zawiodą zwierząt i wezmą czynny udział w akcji!