Zjazd absolwentów 2017

Obchody Jubileuszu 60-lecia:

Z okazji 60-lecia Zespołu Szkół nr 2 im. Stanisława Lema w Koszalinie jedna z sal lekcyjnych przemieniona została w tajemniczy „Pokój Lema”. Chętne do wzięcia udziału w zabawie drużyny 5 osobowe zostały zamknięte w ciemnym pokoju, w którym ukryte zostały wskazówki potrzebne do wydostania się z pomieszczenia. 

W zabawie wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół nr 2 oraz uczniowie klasy III B z Gimnazjum nr 3 w Koszalinie. Jesteśmy po pierwszym dniu zabawy – wrażenia niezapomniane. Choć nie wszystkim udało się wyjść, humory dopisywały. Nad przebiegiem zabawy czuwali żołnierze z kompanii szkolnej Zespołu Szkół nr 2, dowodzonej przez pana Artura Stachowiaka.

Pomysłodawczynią przedsięwzięcia i autorką zagadek jest pani Joanna Kiceła – Rzezińska. Nad organizacją czuwała również pani Natalia Suszek.

 ***

W dniach 4-5 października odbył się jubileuszowy turniej w siatkówkę o Puchar Prezydenta Miasta. Pierwsze miejsce zajął Zespół Szkół nr 10, drugie – II Liceum Ogólnokształcące, a trzecie – My

 ***

5 października w CK105, odbył się niezwykły koncert!

Była to jedyna okazja usłyszeć w jednym miejscu wspaniałych uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Takiej możliwości nie można było przegapić. 

Wspaniała atmosfera i pękająca w szwach sala mówią same za siebie! Dziękujemy wszystkim za przybycie i dziękujemy naszym wspaniałym artystom, którzy nie bali się zaprezentować swoich taLEMtów 

 ***

Uroczyście… wzruszająco… wyjątkowo…

czyli Zjazd Absolwentów „Budowlanki” 2017

Piątkowy poranek, 6 października 2017 roku, był pełen emocji dla organizatorów uroczystości. Wkrótce miała rozpocząć się Gala Jubileuszowa 60-lecia Zespołu Szkół nr 2 im. Stanisława Lema w Koszalinie. Niecierpliwie oczekiwaliśmy na przybycie znamienitych gości. Okazało się, że swoją obecnością obchody Jubileuszu uświetnili m. in.:

Pan Piotr Jedliński, Prezydent Miasta Koszalina;

Pan Stefan Romecki, Poseł na Sejm RP;

Pan Robert Jacek Stępień, Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty;

Pani Barbara Grygorcewicz, Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Koszalinie;

Radni Miejscy: pani Anna Mętlewicz, pan Sebastian Tałaj, pan Ryszard Tarnowski, pan Artur Wezgraj;

pan Przemysław Krzyżanowski Zastępca Prezydenta Miasta Koszalina;

Delegacja z Iwanofrankiwska z panem Dymytrem Konstantynowiczem Czmilem na czele oraz Ihorem Bogdanowyczem Walko Główny Specjalista Departamentu Wychowania i Nauki w Iwanofrankiwsku oraz wielu innych znamienitych gości, prezesów firm i spółek, dyrektorów szkół i placówek.

Pragnęliśmy, aby ten dzień na długo zapadł w pamięci, dlatego podczas uroczystości nie zabrakło niezwykłych wydarzeń:

– relacji filmowej z 8 lutego 2017 roku, gdy uczniowie klas maturalnych oraz nauczyciele naszej Szkoły zatańczyli poloneza na Rynku Staromiejskim; wówczas ten staropolski taniec poprowadzili Dyrektor Szkoły pani Bożena Sobkowiak i Wiceprezydent Miasta Koszalina pan Przemysław Krzyżanowski,

– przepięknego układu, również poloneza, w tradycyjnych, staropolskich strojach zaprezentowanego, tym razem na żywo, przez Zespół Tańca Ludowego „Bałtyk”; występ ten zawdzięczamy panu Markowi Cieślińskiemu, absolwentowi szkoły,

– dzięki programowi artystycznemu, który wraz z uczniami klasy 3H przygotowała pani Anna Kasperowicz, dowiedzieliśmy się, że „Historia i losy naszej szkoły, to … Sensacje XX wieku!”.

Nie zabrakło refleksji, wyrazów uznania dla działalności szkoły, wzruszeń, życzeń dalszych sukcesów. Pojawiły się też momenty szczególnie wzruszające, jak ten, w którym uczciliśmy pamięć nauczycieli i absolwentów, którzy już nie ma wśród nas. 

Żałowaliśmy, że stan zdrowia nie pozwolił na przybycie panu Andrzejowi Klasickiemu, który piastował funkcję dyrektora szkoły przez 22 lata. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego odwiedzili w trakcie trwania uroczystości pana dyrektora w domu, zanosząc wraz z kwiatami serdeczne podziękowania, wyrazy pamięci i życzenia powrotu do zdrowia.

Po licznych przemówieniach, gala dobiegała końca, wówczas pani dyrektor Bożena Sobkowiak, jak na prawdziwego gospodarza przystało, zaprosiła zgromadzonych gości na poczęstunek oraz zachęciła do zwiedzania szkoły, która tego dnia wyglądała wyjątkowo pięknie i dostojnie.

Nie można nie wspomnieć o Aleksandrze Nowe i Grzegorzu Zaganiaczu, którzy niezwykle profesjonalnie poprowadzili galę – a biorąc pod uwagę podniosły charakter uroczystości, było to bardzo trudne zadanie.

 ***

7 października nasza szkoła należała do absolwentów „Budowlanki”. Przybyli do nas z różnych stron i w różnym wieku – najstarszym obecnym na zjeździe absolwentem był pan Wincenty Tałaj, który do egzaminu dojrzałości przystąpił w 1967 roku, najmłodszy zaś maturę zdawał w 2014 roku. 

Najliczniejsze „roczniki” absolwentów to 1975 i 1998. Od samego rana korytarze wypełniły się ich radosnymi powitaniami i rozmowami. Po zgłoszeniu swojej obecności i otrzymaniu jubileuszowych pamiątek, wszyscy udali się do sali gimnastycznej, w której wszystkich powitała Dyrektor Szkoły. Gdy prowadzący uroczystość – Panowie Bogdan Rękawek i Sławomir Łuczak – wymieniali nazwiska emerytowanych nauczycieli obecnych na zjeździe – towarzyszyły im gorące oklaski ich wychowanków i uczniów.

Zgodnie z tradycją, klucz do szkoły na ten jeden wyjątkowy dzień został przekazany przedstawicielowi absolwentów – panu Wiesławowi Romanowskiemu. Później jeszcze tylko pamiątkowe wspólne zdjęcie i rozpoczęły się spacery szkolnymi korytarzami, zaglądanie do „swoich” sal lekcyjnych, przeglądanie kronik szkolnych i sakramentalne pytanie: „A pamiętasz…?” Szczególnie miłe i wzruszające były spotkania absolwentów z wychowawcami i nauczycielami. Odżywały wtedy wspomnienia przenoszące niczym wehikuł czasu do tamtych beztroskich, szkolnych lat…   

Goście zmęczeni wędrówkami po szkole oraz ilością wrażeń mogli odpocząć w kawiarence „Pod rusztowaniem”, która na ten jeden dzień została otwarta w auli szkoły. Oprócz kawy i herbaty serwowano ciasta przygotowane przez naszych uczniów i ich rodziców. Tam również nie milkły rozmowy oraz śmiech. W powietrzu unosiła się radosna atmosfera spotkania po latach.

Wszyscy uczestnicy Zjazdu Absolwentów będą mieli co wspominać przez następne pięć lat czyli do następnego Zjazdu już w 2022 rokuJ

Do zobaczenia! 

 ***

Wieczorem 7 października 2017 roku o godzinie 1900 podniosła atmosfera zapanowała w restauracji „Kowal”, gdzie odbył się Bal Absolwenta.

Bal uroczyście otworzyła Pani Bożena Sobkowiak dyrektor Zespołu Szkół nr 2. W balu wzięło udział ponad 200 gości w tym m.in. absolwenci, nauczyciele i pracownicy szkoły, byli pracownicy szkoły. 

Panie pojawiły się w wieczorowych sukniach, panowie w garniturach. Wyjątkowość spotkania podkreślała dekoracja kolorystycznie nawiązująca do barw szkoły: biel i błękit. Absolwenci bawili się wyśmienicie nie tylko na parkiecie, ale  również przy swoich stolikach… 

Wspomnieniom i żartom nie było końca. Tańce oraz rozmowy trwały do białego rana.

 ***

Składamy serdeczne podziękowania SPONSOROM,

za życzliwość, pomoc i wsparcie naszych działań mających na celu uczczenie

obchodów Jubileuszu 60-lecia

Zespołu Szkół nr 2 im. Stanisława Lema w Koszalinie.

To dzięki Państwa zaangażowaniu mogliśmy nadać szczególny i podniosły charakter tak ważnej dla nas uroczystości.

Z całego serca dziękujemy.